wmspotters.pl
Niedziela, 25 Czerwca 2017

Olsztyn:
Temperatura
Ciśnienie

468032 wizyt
 Strona główna Artykuły Lotniska Galeria Kontakt RSS Nasz twitter


Radar na żywo Nasza galeria na lotnictwo.net.pl Kanal na YouTube

Oficjalny partner witryny
Aeroklub Warmińsko-Mazurski

Kamera AWM
Kamera AWM


Słowniczek Spottera


Spottering lotniczy w Polsce jest dosyć młodym hobby, ale już doczekał się pewnego rodzaju slangu, którym porozumiewają się spotterzy. Dotyczy to tak samo tzw. "lotniskowych kur" jak i RNAV - owców. Na początku chciałbym przybliżyć kilka żargonowych słów określających podstawowe samoloty jakie możemy zaobserwować na Polskich lotniskach:

Arbuz - żargonowe określenie samolotów europejskiej firmy Airbus

Benek - żargonowe określenie samolotów amerykańskiej firmy Boeing

Bazyliszek lub embrion - żargonowe określenie samolotów brazylijskiej firmy Embraer

Tutka - żargonowe określenie samolotów rosyjskiej firmy Tupolev

Pierdziawa - żargonowe określenie turbośmigłowych samolotów ATR-42/72 produkowanych przez firmę ATR

       Podstawowym narzędziem spotterów w ostatnim czasie stał się skaner nasłuchowy. Jest to urządzenie elektroniczne, dzięki któremu można "podsłuchiwać" wieżę kontrolną na jej częstotliwości. Taki skaner w podstawowej wersji można już kupić za ok. 250 zł. Aby skaner mógł być przydatny, każdy spotter powinien przyswoić międzynarodowy alfabet fonetyczny, którym posługują się piloci.

Międzynarodowy alfabet fonetyczny - jest to najbardziej rozpowszechniony system literowania wyrazów w języku angielskim stosowany w lotnictwie podczas prowadzenia komunikacji radiowej, gdzie każdej literze odpowiada dedykowane jej słowo. System ten został przyjęty przez NATO w latach pięćdziesiątych XX. wieku. Podstawową zaletą tego kodowania jest prostota, jednoznaczność oraz odporność na zakłócenia. W związku z tym że żadna z sylab tworzących poszczególne słowa kodu nie powtarza się, to nawet fragmentaryczna transmisja radiowa może być zrozumiana przez odbiorcę.

Zgodnie z tym schematem pilot samolotu o znakach rejestracyjnych SP-WMS, na prostej do lądowania na lotnisku Olsztyn - Dajtki wypowie formułę:

"Olsztyn radio, sierra, papa, whiskey, mike, sierra, prosta na 27/09 twardy/trawa."

na co najpewniej usłyszy odpowiedź:

"whiskey, mike, sierra, lądować zezwalam, Olsztyn radio."


Istnieje również w lotnictwie kod liczbowy, ale tu obowiązuje język angielski a w Polsce na mniejszych lotniskach oczywiście język polski. Chyba nie muszę rozpisywać liczb po angielsku od 0 do 9, bo zakładam że każdy w dzisiejszych czasach potrafi policzyć po angielsku od zera do dziewięciu...


Marcin Jankowski

rss   E–mail: kontakt  © by WMSpotters 2009-2017   Grafika & php: Michał Pyzel