wmspotters.pl
Niedziela, 25 Czerwca 2017

Olsztyn:
Temperatura
Ciśnienie

468023 wizyt
 Strona główna Artykuły Lotniska Galeria Kontakt RSS Nasz twitter


Radar na żywo Nasza galeria na lotnictwo.net.pl Kanal na YouTube

Oficjalny partner witryny
Aeroklub Warmińsko-Mazurski

Kamera AWM
Kamera AWM


O nas


        Witamy na oficjalnej stronie warmińsko – mazurskich spotterów, czyli  Warmińsko – Mazurskiego                                                             Klubu Miłośników Lotnictwa WMSpotters.

     Jesteśmy grupą ludzi z Warmii i Mazur, którzy kochają przebywać na lotniskach i podziwiać piękno „żelaznych ptaków”. W naszym województwie jest nas jak na razie niewielu – czynnych spotterów można policzyć na palcach dwóch rąk, ale mamy nadzieje, że szybko się to zmieni i będzie nas coraz więcej.

     Pewnie zastanawiacie się kim jest spotter? Jest to taki ornitolog samolotów. Spotterem lotniczym, tak jak w naszym przypadku, może zostać każdy bez względu na płeć, najważniejsze są dobre chęci. Niestety w języku polskim oprócz słowa „obserwator” nie ma terminu, który odzwierciedlałby nasze zainteresowanie, dlatego posługujemy się angielskim słowem „spotter”. W wielu krajach spotterzy traktowani są przez władze lotnisk jako pierwsza linia ochrony. Fakt posiadania własnej grupy spotterów uważa się za nobilitację dla lotniska. Podstawowym narzędziem spottera jest aparat fotograficzny. Zdjęcia naszych klubowiczów nie raz trafiają na wiele internetowych galerii poświęconych temu hobby, a ich adresy znajdziecie w dziale linki. Spotting kształtuje charakter każdego z nas. Raczej nie ma tu miejsca dla osób niecierpliwych, bo czasami potrzeba wielu godzin czekania, by wykonać wymarzone zdjęcie. Spotter ma po prostu za zadanie obserwować, fotografować, archiwizować, a przede wszystkim miło spędzać czas na lotnisku i poza nim. Spotting to nie tylko zdjęcia, to także wiedza na temat samolotów, linii lotniczych czy historii lotnisk.

Marcin Jankowski           onas_02_m.jpg

      W naszym klubie zrzeszamy dwa typy spotterów – tzw. „lotniskowe kury” oraz spotterzy RNAV. Spotterzy lotniskowi działają na swoim rodzimym lotnisku; w naszym przypadku jest to głównie EPOD w Olsztynie. Natomiast spotterzy RNAV działają zazwyczaj przy własnych oknach, na własnych balkonach lub też podczas spacerów z rodziną. Nasza działalność skupia się wokół EPOD, lecz nie zapominamy o innych lądowiskach w naszym regionie, jak np. w Szczytnie, Kętrzynie, Elblągu czy Gryźlinach. Cele, które chcemy osiągnąć jako Warmińsko–Mazurski Klub Miłośników Lotnictwa WMSpotters to propagowanie idei lotnictwa oraz zachęcanie władz naszego województwa do podejmowania szybszych decyzji w sprawie budowy lotniska regionalnego na Warmii i Mazurach. Do zakończenia budowy lotniska regionalnego nasza grupa będzie działać głównie na terenie EPOD.

      WMSpotters to przede wszystkim wspaniali ludzie z piękną pasją, fantastyczne wyjazdy na lotniska w Polsce i Europie, własna galeria na stronie, własny e-mail (imię.nazwisko@wmspotters.pl), dostęp do forum WMSpotters oraz możliwość publikowania relacji ze swoich podróży samolotem i wyjazdów spotterskich.
 
     Chcemy, by widok osoby z aparatem na terenie lotniska nie wzbudzał strachu, lecz sympatię. Mamy nadzieję, że nasza strona będzie właśnie temu służyć. Wszystkie osoby zainteresowane wstąpieniem do WMSpotters zachęcamy do kontaktu (
email) – piszcie śmiało, na każde zapytanie z chęcią odpowiemy.

Nasza grupa oficjalnie działa pod patronatem
Aeroklubu Warmińsko–Mazurskiego.

awm

rss   E–mail: kontakt  © by WMSpotters 2009-2017   Grafika & php: Michał Pyzel